Obnova bytových domov - na čo sa zamerať?

 

Čo všetko je možné v rámci obnovy bytového domu
opraviť či vymeniť?

 

 

 

 

Vedeli ste?

Čím viac úprav, tým lepšie podmienky pre úver

Mnoho majiteľov bytov sa pri obnove bytového domu sústredí len na zateplenie. Nie je to však dostačujúce. Zo skúseností vieme, že zatepľovanie ide ruka v ruke s kompletnou výmenou okien a dverí, zateplením strechy či suterénu. Pri tejto rozsiahlej úprave treba zvážiť aj to, či ju viete spojiť napríklad s výmenou výťahu či s kompletnou rekonštrukciou rozvodov. Čím viac modernizačných procesov spojíte do jedného, tým lepšie podmienky vieme pre vás vybaviť v banke, ale aj prostredníctvom štátnej podpory.

 

 

 

 

 

 

 

 

Máte otázky? Radi na ne odpovieme!

 

Kontakt

 

 

 

 

 

 

Na čo sa treba pri obnove zamerať?

 

 

 

 

 

 

Zateplenie

Zateplenie bytového domu by malo mať určitý postup. Zatepliť dom len z jednej strany, prípadne nedodržať odporúčanú hrúbku izolácie kvôli šetreniu financií nie je správne. Len komplexné zateplenie dokáže investované peniaze efektívne vrátiť späť, v podobne ušetrených splátok za energie. Pri zatepľovaní odporúčame preto kompletnú výmenu okien a dverí, opravu balkónov, opravu a zateplenie strechy, stropu suterénu a priestorov suterénu. Vhodné je tiež izolovať rozvody vody a kúrenia a vyregulovať celý vykurovací systém.

 

 

Výmena okien, dverí

Ak ste už procesom zatepľovania prešli, no výmenu okien a dverí ste v bytovom dome nezrealizovali, nastal správny čas. Zateplený bytový dom so starými oknami či dverami nedokáže efektívne vrátiť investíciu tak, ako dom po výmene okien a dverí. Netreba zabúdať na rekonštrukciu balkónov a vchodov do bytového domu, ktorú je vhodné spojiť napríklad s opravou zvončekov, výmenou poštových schránok či vstupu do bytového domu.

 

 

 

 

 

Výmena výťahu

V súčasnosti je ťažké povedať čas, po ktorom by sa výťah mal vymeniť. Všetko totiž záleží od aktuálneho technického stavu a od toho, ako bol výťah udržiavaný. Po 50 rokoch je však viac ako vhodné výmenu realizovať, najmä z hľadiska prevádzkovej bezpečnosti. Aby sa úver dal nastaviť výhodne, neodporúčame púšťať sa len do výmeny výťahu, ale spojiť túto činnosť napríklad so zateplením, či s výmenou rozvodov. Výťah vám investované peniaze nikdy nesplatí, energetická úspora na teple a nových rozvodoch však áno.

 

 

Rekonštrukcia rozvodov

Aj rozvody vody, kanalizácie, plynu, elektriky alebo kúrenia potrebujú po určitom čase vymeniť. Keďže tieto práce najviac zasiahnu do života majiteľov bytov – nakoľko je nutná rekonštrukcia stúpačiek v každom byte, treba na ne vybrať spoľahlivú firmu a tiež kvalitné materiály. Dôležitá je aj následná údržba, ktorá zaručí garantovanú životnosť materiálov, ale i vykonanej práce.

 

 

Referencie rekonštrukcií rozvodov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobré rady, ktoré padnú vhod!

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozsah prác nelimitujte tým, koľko máte na účte

Ak majú vlastníci bytov či predsedovia spoločenstiev vlastníkov bytov málo skúseností s obnovami, prípadne nedostatok informácií, často vyberajú modernizačné či rekonštrukčné práce spôsobom: spravíme len to, na čo máme. Výhodný úver aj štátna podpora pracujú však na princípe: čím viac technologicky správnych úkonov, tým lepšie nastavené podmienky. My v SBD Púchov vám poradíme, do ktorých prác a kedy je vhodné sa púšťať, stačí nás osloviť.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezabúdajte aj na modernizáciu!

Pri príprave rekonštrukcie alebo obnovy odporúčame myslieť aj na menšie úkony, ktoré celkový dojem bytového domu zlepšia. Môže to byť úprava chodníkov v okolí domu, obnova spoločných priestorov (maľovanie, úprava osvetlenie, namontovanie senzorov), výmena podlahy v suteréne alebo na chodbách. Na tieto práce zvyčajne po dokončení obnovy už nie sú financie. Zahrnutie týchto prác do úveru na obnovu má pritom iba minimálny dopad na splátky úveru.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ktoré bytové domy sme pomohli obnoviť?

 

Referencie

 

Kontaktný formulár